wtorek, 2 maja 2017

Szczepienie kotów

Kalendarz szczepień podstawowych dla kociąt powyżej 8 tygodnia życia

od 8 tygodnia życia (w sytuacjach podwyższonego ryzyka od 6 tygodnia życia) – panleukopeniakatar koci (herpeswiroza, kalcywiroza)

po 3 - 4 tygodniach od pierwszego szczepienia powtórne szczepienie – panleukopenia, koci katar (herpeswiroza, kalcywiroza)

Kolejne szczepienie powinno być powtórzone po roku od ostatniego, następne co roku lub co dwa lata w zależności od stylu życia kota.

Kalendarz szczepień dla kota dorosłego, wcześniej nie szczepionego, jest analogiczny jak dla młodych kociąt.


Szczepienia dodatkowe:

 

Białaczka kotów

Szczepienie to jest zalecane u kotów mających kontakt z innymi kotami pochodzącymi z obcych gospodarstw domowych lub dziko żyjących (wychodzących na dwór bez opieki, biorących udział w wystawach, przeznaczonych do rozrodu). Szczepionka podawana jest w wieku 8-12 tygodni, kolejna dawka w odstępie 3-4 tygodnie po pierwszej, kolejne - co rok, lub co 2 lata. W przypadku szczepienia kota dorosłego (przed planowanym wyjazdem, kryciem) szczepionkę podaje się również dwukrotnie w odstępie 3-4 tygodni. Drugie szczepienie powinno się odbyć co najmniej na 3 tygodnie przed planowanym kontaktem zwierzęcia z innymi kotami z uwagi na 3 tygodniowy okres powstawania przeciwciał; skutecznej ochrony zwierzaka.
Przed szczepieniem konieczne jest wykonanie testu w kierunku wykluczenia zakażenia bezobjawowego wirusem białaczki i uzyskanie wyniku negatywnego. Przy szczepieniu przeciwko białaczce istnieje pewne ryzyko wystąpienia mięsaka poszczepiennego - agresywnej choroby nowotworowej - powikłania te są jednak bardzo rzadkie.

 

Chlamydioza

Szczepionka szczególnie polecana dla kotów wychodzących oraz żyjących w dużych skupiskach zwierząt. Szczepionka podawana jest jednocześnie z podstawowymi szczepieniami (koci katar i panleukopenia).

Wścieklizna

Nie należy do szczepień obowiązkowych dla kotów, jednak wszystkie zwierzęta wychodzące z domu, przewożone środkami komunikacji publicznej czy też wywożone za granicę powinny być poddane temu szczepieniu. Należy pamiętać, że szczepiąc kota w kierunku wścieklizny chronimy przede wszystkim zwoje zdrowie. Przy szczepieniu przeciwko białaczce istnieje pewne ryzyko wystąpienia mięsaka poszczepiennego - agresywnej choroby nowotworowej - powikłania te są jednak bardzo rzadkie.

Grzybica

Szczepionka nie jest zbyt skuteczna w prewencji, natomiast można stosować ją z powodzeniem wspomagająco w leczeniu grzybicy (zwłaszcza w dużych skupiskach zwierząt).

* Powyższy cykl szczepień jest propozycją tutejszego ZLZ i może podlegać modyfikacji w zależności od stanu zdrowia zwierzęcia i towarzyszących temu okoliczności.