wtorek, 2 maja 2017

Badania kontrolne zwierząt

Badania kontrolne – co to takiego?

Badania kontrolne psów i kotów, to najczęściej podstawowe badanie kliniczne, badania morfologiczne i biochemiczne krwi, RTG klatki piersiowej i kręgosłupa oraz USG jamy brzusznej. Lekarz weterynarii, po badaniu ogólnym, może zlecić inne specjalistyczne badania. W zależności od stanu zdrowia zwierzęcia, przebytych chorób lub na podstawie własnych obserwacji zachowania pupila powinniśmy systematycznie, lub w razie jakichkolwiek podejrzeń zgłosić się do lecznicy weterynaryjnej.

Dlaczego powinniśmy monitorować stan zdrowia naszych pupili?

Każdy organizm jest stale narażony na choroby. W każdej chwili bakterie, wirusy, pasożyty lub inne czynniki patogenne mogą zadziałać ze skutkiem na naszych przyjaciół. Często sam początek choroby jest bezobjawowy lub daje objawy łatwe do przeoczenia. Dlatego też, w trosce o naszych pupili, powinniśmy interesować się i monitorować stan ich zdrowia. W tym celu należy umówić wizytę w lecznicy weterynaryjnej. Badania profilaktyczne nie są bolesne dla naszych czworonogów, a mogą wykryć i w razie potrzeby dać wskazówki do wczesnego leczenia, co zaoszczędzi zwierzętom bólu i cierpienia, a nawet może uratować im życie.

Kiedy należy wykonywać badania profilaktyczne?

Badania kontrolne u psów i kotów należy wykonywać co najmniej raz do roku. Szczególnie jeśli nasz pupil wchodzi w wiek seniora (psy i koty powyżej 7-8 lat). U zwierząt z chorobami metabolicznymi, takimi jak cukrzyca, niewydolnością nerek lub wątroby, oraz po przebytych poważnych schorzeniach należy bezwzględnie monitorować parametry biochemiczne krwi.

Podstawowe badania krwi:
Morfologia

To najczęściej wykonywane badanie krwi. Na podstawie jego wyników, lekarz uzyskuje informacje o stanie nawodnienia, możliwej infekcji lub anemii, o działaniu układu immunologicznego oraz wydolność układu krzepnięcia krwi. Parametry badania morfologicznego to: RBC (erytrocyty), WBC (leukocyty), HCT (hematokryt), Hb (hemoglobina), MCHC (średnia zawartość hemoglobiny w krwince), GRANS i L/M (granulocyty monocytem limfocyty/monocyty), EOS (eozynofile), PLT/TRO (płytki krwi/trombocyty) i RETICS (retikulocyty).

Biochemia

Testy biochemiczne oceniają prace poszczególnych narządów, poziom hormonów i elektrolitów, oraz wiele innych parametrów. Lekarz dobiera testy w oparciu o badanie ogólne oraz na podstawie przebytych przez naszego pupila chorób. Analiza biochemiczna krwi może zawierać parametry takie jak: bilirubina, albuminy, fosfataza alkaliczna, ASPAT, ALAT, białko całkowite, kreatynina, mocznik itp. oraz wiele innych wartości, w zależności spectrum przeprowadzonego testu.

Po otrzymaniu wyników powyższych badań lekarz weterynarii ocenia ich wartości. W zależności od wysokości parametrów ocenia stan zdrowia kota lub psa i na ich podstawie może zlecić dodatkowe, bardziej specjalistyczne badania.

Diagnostyka obrazowa

W zależności od wyniku badania klinicznego i badań krwi, lekarz może zlecić badania dodatkowe takie jak: RTG, USG lub EKG, w celu wykluczenia nieprawidłowości w układzie kostno – stawowym, jamie brzusznej i klatce piersiowej. Wszystkie badania odbywają się na miejscu w naszej lecznicy przy pomocy nowoczesnych aparatów do diagnostyki obrazowej. Badanie rentgenowskie pozwala wykryć we wczesnym stadium choroby serca, płuc i nowotwory, nawet jeśli te nie dają jeszcze żadnych objawów. RTG brzucha pomaga określić stan narządów, min. pozwala zdiagnozować ewentualne kamienie w pęcherzu moczowym lub zmiany chorobowe kręgosłupa czy stawów biodrowych.

Posiadanie kota czy psa to nie tylko przyjemność. To także obowiązek. Pamiętajmy, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Jeśli będziemy robić badania kontrolne i stosować się do wskazówek lekarza, nasi przyjaciele dożyją późnej starości w zdrowiu i dobrej kondycji.